Ubytek słuchu to problem, z którym zmaga się coraz większa liczba osób. Przyczyn niedosłuchu może być wiele. Z reguły taki stan postępuje jednak stopniowo i rozwija się na przełomie wielu lat. Niektórzy zmagają się z nim jednak od urodzenia. Wrodzony ubytek słuchu to problem, który wymaga podjęcia działań na wczesnym etapie. Dobór odpowiedniego aparatu słuchowego może znacznie zniwelować problemy ze słuchem. Nieleczony niedosłuch odbiorczy może wywoływać szereg negatywnych skutków takich, jak m.in. osłabione rozumienie mowy czy zmniejszona koncentracja. Osobom cierpiącym na niedosłuch mogą towarzyszyć również szumy uszne, które wywołują irytację. Myśląc jak pozbyć się szumu w uszach, trzeba przede wszystkim ustalić ich przyczynę.
Do najczęstszych przyczyn szumu w uszach zalicza się m.in.:
• długotrwałe narażenie słuchu na hałas o dużym natężeniu,
• zaburzenia anatomiczne naczyń krwionośnych ucha wewnętrznego,
• choroby ogólnoustrojowe,
• postępujący niedosłuch wynikający z uszkodzenia komórek rzęsatych w uchu.
Przyczyn dzwonienia w uszach może być wiele. Jedną z częstych jest jednak niedosłuch. Warto szybko zdiagnozować problem i podjąć leczenie szumów usznych tak, aby na nowo cieszyć się życiem bez przykrych objawów.
Dobór odpowiedniego aparatu słuchowego wymaga przeprowadzenia diagnostyki. W tym celu należy wykonać badanie słuchu, które dzisiaj możliwe jest nawet bez wychodzenia z domu. Test słuchu online polega na sprawdzeniu, czy zarówno lewe, jak i prawe ucho odbiera tony o wysokiej oraz niskiej częstotliwości. To szybkie badanie słuchu, za darmo pozwala sprawdzić, czy konieczna jest dalsza diagnostyka. Taki test warto wykonać m.in. dla sprawdzenia, czy nie zachodzi potrzeba odbycia konsultacji z protetykiem słuchu. To osoba, która przeprowadzi specjalistyczny test słuchu zwany audiometrią. Takie badanie pozwoli na precyzyjne określenie stopnia ubytku słuchu oraz dobór odpowiedniego aparatu. Warto poddać się odpowiednim badaniom i zainwestować w aparat, który zmieni jakość życia. Niedosłuch może wpłynąć na pogorszenie relacji z otoczeniem, a co za tym idzie obniżać nastrój osoby niedosłyszącej. W przypadku podejrzenia problemów ze słuchem – nie warto zwlekać.